Gastroskopia

Często w uproszczeniu nazywana gastroskopią to metoda diagnostyczna przedniego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała. W badaniu tym stosuje się znieczulenie ogólne i miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu zazwyczaj nie jest to badanie bolesne.

Metoda ta umożliwia ocenę w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.
W czasie badania możliwe jest pobieranie jest materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są drobne zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie ciał obcych.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

 

WSKAZANIA DO EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPII (PANENDOSKOPII)